Як виміряти мультиметром

Як виміряти мультиметром напругу, опір та струм в електричому колі

Поглянемо, як на практиці вимірюється мультиметром електрична напруга, як вимірюється мультиметром струм, як вимірюється мультиметром опір.

Вимірюємо мультиметром електричну напругу

Виміряємо мультиметром електричну напругу, для прикладу, на автомобільному акумуляторі. Автомобільний акумулятор є джерелом постійного струму і напруга на його клемах приблизно становить 12 В. Тому для вимірювань використаємо сектор DCV мультиметра.

Наші дії при вимірюванні електричної напруги будуть такими.

 1. Спочатку до мультиметра під'єднуємо кабелі: чорний кабель- до гнізда COM, червоний кабель — до гнізда VΩmA. Сектор DCV
 2. При вимірюванні напруги мультиметр використовується як вольтметр і під’єднується до об’єкту вимірювань паралельно. Вмикаємо мультиметр, встановлюємо перемикач на діапазон 20V, під’єднуємо вимірювальні кабелі до акумулятора: чорний кабель (COM) до від’ємного полюса, червоний кабель (V) до позитивного полюса. При цьому нічого вимикати або від’єднувати в електричному колі не потрібно. Схема вимірювання показана нижче.
 3. На дисплеї мультиметра бачимо величину напруги.

vymir_multymetr_napruha

Примітка. Якщо на дисплеї цифрового мультиметра бачимо лише цифру 1 без інших цифр — це свідчить про вибір надто малого діапазону вимірювання.

Вимірюємо мультиметром постійний струм

Потрібно пам’ятати, що прості мультиметри, такі як DT 830В, призначені для вимірювання лише постійних струмів, змінний струм ними вимірювати не можна.

Послідовність наших дій при вімірюванні мультиметром електричного струму така.

 1. Спочатку до мультиметра під'єднуємо кабелі: чорний кабель - до гнізда COM, червоний кабель — до гнізда VΩmA (при вимірюванні струмів до 200 mA) і до гнізда 10А (при вимірюванні струмів від 200 mA і до 10 А).
 2. При вимірюванні струмів понад 200 mA поворотний перемикач встановлюємо в положення 10А, а при вимірюванні струмів до 200 mA — на сектор DCA. Коли є сумнів, починати вимірювання слід з найбільшої межі вимірювання. Сектор DCA
 3. При вимірюванні струму мультиметр використовується як амперметр і під’єднується до об’єкту вимірювань послідовно. Вмикаємо мультиметр, встановлюємо перемикач на потрібний діапазон, розриваємо електричне коло і в розрив під’єднуємо вимірювальні кабелі: чорний кабель (COM) до від’ємного полюса, червоний кабель (V) до позитивного полюса.
 4. Якщо підключити мультиметр в режимі вимірювання струму паралельно (як вольтметр), то в кращому випадку вийде з ладу запобіжник, а в гіршому випадку - сам мультиметр. Схема вимірювання показана нижче.
 5. На дисплеї мультиметра бачимо величину струму.

vymir_multymetr_strum

Важливо! У випадку, якщо ви спробуєте на межі вимірювання 200 mA виміряти більший струм, це призведе до виходу з ладу запобіжника всередині мультиметра (міняти потрібно на аналогічний швидкодіючий плавкий запобіжник номіналом 200 mA 250 V). Вхід 10А запобіжником не захищений! Вимірювання великих струмів намагайтеся виконувати за максимально короткий час, не залишайте прилад включеним у вимірювальну ланцюг тривалий час при вимірюванні великих струмів - мультиметр може вийти з ладу. Деякі виробники рекомендують вимір струмів понад 5А не робити довшим за 15 секунд.

Вимірювання мультиметром електричного опору (режим омметра)

Мультиметр використовують для вимірювання опору електричного кола, опору резисторів і перевірки цілісності з’єднувальних проводів. Омметром мультиметра можна вимірювати тільки активний опір, а реактивний опір ємностей і індуктивностей змінному струму виміряти омметром не можна. На відміну від режимів вимірювання струму та напруги, починати вимірювання омметром можна як з найменшого діапазону, так і з найбільшого.

При вимірах електричного опору мультиметр підключається паралельно об’єкту, опір якого необхідно визначити. При цьому дане електричне коло повинне бути повністю знеструмлене і в ньому не повинен протікати електричний струм. Інакше мультиметр вийде з ладу.

Виміряємо мультиметром опір індикатора в простому електричному колі. Послідовність наших дій така.

 1. Знеструмлюємо електричне коло.
 2. Від’єднуємо індикатор від електричного кола. Сектор Ом
 3. До вимірювального приладу під'єднуємо кабелі: чорний кабель - до гнізда COM, червоний кабель — до гнізда VΩmA.
 4. Поворотний перемикач встановлюємо в положення Ω
 5. Приєднуємо щупи мультиметра і на дисплеї бачимо величину опору.

Схема вимірювання показана нижче.

vymir_multymetr_opir

Важливо! При роботі з мультиметром в режимі вимірювання електричного опору пам’ятаємо:

 • електричне коло або об’єкт, опір якої потрібно виміряти омметром, повинні бути повністю знеструмленими;
 • чим ближче виміряне значення до обраного діапазону вимірювання, тим точніший результат вимірювання (при індикації на дисплеї мультиметра символу "1" (перевантаження) необхідно перемкнутися на більший діапазон вимірювань;
 • при вимірі малих опорів необхідно враховувати опір щупів;
 • при вимірюванні великих значень опорів (МОм) можливе тривале встановлення показника - поступове повільне зростання показника до номінального значення.

Пам’ятаємо! Справність омметра перевіряється замиканням щупів один з одним. У цьому випадку покази мультиметра мають бути близькі до нуля. Якщо при замиканні щупів мультиметр не вказує точного нуля (це може статися через вживання не рідних щупів, розряду батарейки, тощо) необхідно робити поправку до виміряного значенням на величину похибки.

Коментувати

Обмежений HTML

 • Дозволені теґи HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
 • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.