Відлякувач собак: огляд схем для виготовлення своїми руками

Відлякувач собак: огляд схем для виготовлення своїми руками

Відлякувач для собак, ласкавих і добрих друзів людини, не потрібен, але зробити прилад, що лякав би тварин агресивних і злих - справа свята. Було б добре ще знайти працюючу схему, чи не так smiley ?

Розглянемо декілька схем відлякувачів собак для охочих попрацювати своїми руками

Схема відлякувача собак зарубіжна

Загалом це високопродуктивний ультразвуковий передавач, який в першу чергу призначений бути відлякувачем таких тварин, як собаки і кішки (якщо навіть не налякає, то зможе відволікти їх або спонукати до відступу).

Відлякувач_собак_1

У схемі (повнорозмірна схема тут) в якості генератора використовується стандартний таймер 555 на мікросхемі IC1, що працює на частоті 40 кГц (дратівлива частота для собак і кішок).

Для збільшення потужності сигналу використаний підсилювач на транзисторах TR1-TR4. Другий аналогічний таймер 555 IC2 формує протифазний сигнал. Схема оптимізована для отримання високої вихідної потужності на ультразвукових частотах. В якості випромінювача використовується ультразвуковий перетворювач. Можна застосувати здвоєний таймер 556.

Ефективність схеми була перевірена шляхом зменшення частоти генератора до чутного рівня і заміни ультразвукового перетворювача гучномовцем. Прилад живиться від зовнішнього джерела і при споживаному струмі 4А потужність сигналу досягала 110 дБ!

Схема споживає досить великий струм. Тому для ручного користування вимикач живлення краще виконати в якості кнопки для короткочасного включення. При використанні пристрою в стаціонарному режимі, щоб запобігти, наприклад, небажаному пошкодженню саду або клумби, краще застосовувати свинцево-кислотні акумулятори, при цьому бажано управляти пристроєм якими-небудь датчиками руху. (D. Stringwell, Scunthorpe, North Lines, «Everyday Practical Electronics», December 2003)

Схема відлякувача собак з журналу «Радиоконструктор» №4/1999

Принципова схема показана на малюнку. Тут працюють два мультивібратори - інфразвуковий на елементах D1.1 і D1.2, що виробляє імпульси частотою 2 Гц, і ультразвуковий на D1.3 і D1.4, що виробляє імпульси з частотою від 20 кГц до 60 кГц.


Схема_відлякувача_собак_2

Працює все це так. Мультивібратор на D1.1 D1.2 виробляє імпульси. Як тільки на виході D1.1 встановлюється одиниця, дозволяється робота мультивібратора на D1.3 і D1.4 (одиниця надходить на їхні виводи 8 і 12). Мультивібратор починає виробляти деяку частоту (близько 20 кГц). Одночасно починає збільшуватися напруга на С2 (заряд через R2) і відкривається транзистор VT5, що включає паралельно частотозадаючому резистору R5 додатковий опір R4 + RK3. У результаті сумарний опір зменшується і частота імпульсів на виходах мультивібратора D1.3 D1.4 швидко збільшується до 60 кГц. Коли на виході D1.1 знову з'являється низький рівень, ультразвуковий мультивібратор тимчасово (на тривалість негативного напів-періоду на виході D1.1) вимикається. Таким чином виходять імпульсні посилки з періодом в 0,5 секунди, що імітують гавкання значно більшої собаки.
Потім іде двотактний вихідний каскад на транзисторах VT1-VT4 з високочастотною динамічною головкою на виході.

Що стосується деталей - мікросхема може бути К176ЛА7, високочастотна головка будь-яка досить потужна і мініатюрна, або п'єзовипромінювач СП-1.

Відгуки про цю схему суперечливі: у когось працює відразу без настройки, у когось ні.

Схема відлякувача собак з Форуму сайту міста. Солнцево (http://fopum.ru/)

Схема цього відлякувача зібрана лише на одній цифровій мікросхемі (DD1) і п'яти транзисторах (VT1-VT5). На логічних елементах DD1.1. і DD1.2., резисторах R1, R2 і конденсаторах С1, С2 виконаний інфразвуковий генератор (являє собою симетричний мультивібратор, формує прямокутні імпульси частотою близько 1.5 Гц).

Схема_відлякувача_собак_3

Другий симетричний мультивібратор побудований на елементах DD1.3., DD1.4., резисторах R6, R7, конденсаторах С5, С6 і являє собою ультразвуковий генератор, частота прямокутних імпульсів якого становить 20 кГц і періодично (через кожні 0,66 с) підвищується приблизно в 4 рази. Порівняно плавне періодичне "відведення" ультразвукової частоти вгору виконує вузол, що містить резистори R3-R5, конденсатор СЗ, транзистор VT1 і діоди VD1, VD2.

Формовані на вихідних виводах 10 і 11 мікросхеми DD1 ультразвукові коливання прямокутної форми мають невелику потужність. Тому вони посилюються по потужності двотактним мостовим підсилювачем, зібраним на транзисторах VT2-VT5. Емітерний навантаженням цього підсилювача є п'єзокерамічний випромінювач BF1, ультразвукові коливання, промодульовані інфразвуковими, збуджуються в ньому після натискання на кнопку SB1, що виконує функцію звичайного вимикача живлення. Ланцюг живлення мікросхеми DD1 захищений від випадкової "переполюсовки" батареї GB1 діодом VD3, а конденсатори фільтру С4 і С7 забезпечують пропускання по ланцюгу живлення відповідно високочастотних і низькочастотних коливань.

Батарею GB1 можна скласти з шести-десяти гальванічних елементів (316). акумуляторів Д-0.25 або застосувати готову 12-вольтову батарею L1028 або 9-вольтову "Крону" або "Корунд". Мікросхему К561ЛА7 можна замінити К176ЛА7, К1561ЛА7 або 564ЛА7. Діоди VD1-VD3 - будь-які кремнієві малогабаритні, транзистор VT1 - будь-який кремнієвий малопотужний з коефіцієнтом посилення струму бази не менше 30. Транзистори VT2. VT4 і VT3, VT5 замінимі будь-якими відповідно з серій КТ3102 і КТ3107.
Щоб при налаштуванні відлякувача собак, яке, головним чином, полягає в підборі опору резистора R3, можна було контролювати його роботу на слух, на час паралельно конденсаторам С5 і С6 підключають пайкою два конденсатори ємністю не менше 6800пФ кожен.

Корпусом для збірки відлякувача став корпус від неробочої УКВ радіостанції китайського виробництва.
Про п'єзовипромінювач BF1 SQ-340L. Можна порекомендувати використовувати замість нього оповісник ультразвуковий MFC-200, що має високий акустичний тиск до 85 дБ, а значить і велику дальність дії.

Відгук: «Зібрав дану схему один в один, але вона так і не хоче працювати. При включенні видає короткий сигнал ультразвуку на 0,5 ... 1 секунди і замовкає ".

Схема потужного відлякувача собак (також розміщена на Форумі сайту міста Солнцево (http://fopum.ru/)

Схема_відлякувача_собак_4

У цьому варіанті конструкції на першому логічному елементі зібраний генератор модулюючої частоти, який продовжує термін служби батареї живлення та збільшує ефективність відлякування собак. Частота генератора повинна знаходиться в районі 14Гц.

На другому логічному елементі зібраний генератор ультразвукового сигналу частотою 24-25кГц, який управляється першим генератором. Таким чином виходять пачки імпульсів з частотою 24-25кГц.

Наступні логічні елементи є буферними і розподіляють сигнал на 2 вихідних каскади. Вихідні каскади реалізовані на транзисторах КП501А з допустимою зворотною напругою - 100В. Навантаженням їх є ДР (3,3 або 4,7мГ) - мілігенрі і послідовно включені діоди зі зворотною напругою не менше 200В і частотою роботи не менше 100кГц. Ці діоди усувають паразитні коливання, які з'являються в дроселях і підсумовують їх до амплітуди імпульсу. Таким чином вони додають 10В до амплітуди одержуваних високовольтних імпульсів.

П’єзокерамічні випромінювачі TR2516T1 резонансні і розраховані на роботу в діапазоні частот 24-26кГц. Їх власна ємність 2000пф. Можуть бути замінені тільки на інші, з аналогічними параметрами.

Світлодіод, підключений через стабілітрон з напругою 5,1В і послідовно включеним резистором, служить індикатором розряду батареї. Коли тьмяно горить світлодіод або повністю гасне - треба міняти батарею живлення. Другий світлодіод - індикатор включення пристрою. Використано яскраві світлодіоди.

Польові транзистори можуть бути й інші - головне, це максимальна зворотна напруга не менша за 100В (бажано 150-200В). Річ у тому, що при випадковому відключенні випромінювачів напруга на стоці збільшується до 100В.
Примітка. Не спаліть вхід осцилографа, враховуйте такі напруги на випромінювачах.

Налаштування пристрою

Перевіряють наявність імпульсної напруги на випромінювачах - вона має бути порядку 60В і з частотою 24-25кГц.
Замість резистора (12К, який відмічено зірочкою) тимчасово впаюють підстроєчний номіналом 15-20К і обертають його в невеликих межах, одночасно контролюючи імпульси на випромінювачах. При досягненні резонансу випромінювача імпульс набуває максимальної амплітуди і він стає таким, як зображений на схемі. Його вершина повинна бути трохи плоскою. Після цього вимірюють отриманий номінал резистора і впаюють постійний резистор. Перевіряють імпульси на двох каналах пристрою.
Струм споживання схеми не більше - 20мА і залежить від правильного налаштування.

Індикаторний світлодіод — яскравого свічення. При інших світлодіодах необхідно підібрати резистор (10К) у бік зменшення номіналу.

Підстроювання УЗ частоти необхідне тому, що резонанси випромінювачів мають розкид по частоті. Якщо є можливість, то випромінювачі так само треба підібрати по максимальній амплітуді імпульсу на них.
Відгуків про придатність до роботи немає.

Схема відлякувача собак від Kosmonavt'а (форум http://radio-hobby.org)

Нижче наводиться авторський текст

Зібрав ось таку відлякувалку. Діє на собак по-різному, з бродячих 90% тікають, дресированим "до лампочки". Звук виходить гучний, дуже неприємний, скільки дБ не знаю, нічим поміряти, але вуха закладає пристойно. У якості випромінювача застосований клаксон від автосигналізації, але можна, з однаковим успіхом, застосувати звичайний динамік на 4 Ома, природно, чим потужніший динамік, тим голосніше звучить, але в межах можливостей самого підсилювача. Схема споживає великий струм, так що потрібна хороша батарея з напругою від 6 до 12В (з "кроною" ефекту не буде).

Гідність даної схеми в тому, що з її допомогою можна налаштувати практично будь динамік на його резонансну частоту і отримати в підсумку дуже гучний звук. У даному випадку з клаксоном ця частота знаходиться в межах 2,5-2,7 кГц. До того ж звук дуже чистий, через те, що сигнал на виході виходить синусоїдальний. Можна подавати від зовнішнього джерела меандр, ефект не гірше, але буде присутній ще й "дзижчання". Навіть може краще цю відлякувалку використовувати не на собаках, а на гризунах, що живуть в овочесховищах, спільно з датчиком руху. Такий різкий звук їм навряд чи сподобається, а заодно нікого не потурбує. Ось сама схема, це типове включення мікросхеми К174УН7, з тією різницею, що вихід підсилювача з'єднаний зі входом через конденсатор, а потрібна частота регулюється змінним резистором. Такий готовий УНЧ на окремій платі можна зняти зі старого телевізора, а також підійде будь-який інший подібний підсилювач.

Схема_відлякувача_собак_5

Comments

Космонафт, ты херню какую то сделал. Ты не понимаешь что такое инфразвук, ультразвук. Ты отпугивать собак чем собрался? С таким же успехом вруби свой сабвуфер в своих жигулях, может разбегутся

Коментувати

Обмежений HTML

  • Дозволені теґи HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.