Детектор прихованої проводки

Детектор прихованої проводки

Детектор прихованої електричної проводки потрібен багатьом домашнім майстрам. Проблема пошуку такої проводки вирішується за допомогою детектора, виготовленого за запропонованою нижче схемою (див. малюнок).

Схема_детектора_проводки

Цей детектор прихованої проводки позбавить від можливого ризику потрапляння свердлом в провід при свердлінні стіни, дозволить простежити шлях електричного кабелю в стіні та допоможе в  багатьох інших випадках, коли необхідно виявити приховані металоконструкції.
В якості антенного використовується відрізок дроту або металевий стрижень діаметром близько 5 мм і довжиною 70 ... 90 мм.

Схема і принцип роботи детектора прихованої проводки

Принцип роботи схеми детектора проводки полягає в наступному. На біполярних транзисторах VT1 і VT3 зібраний низькочастотний мультивибратор. Його робоча частота визначається в основному номіналами конденсаторів, в якості яких використовують алюмінієві, ніобієві або танталові електролітичні конденсатори.

У початковому стані, коли щуп антени детектора проводки віддалений на значну відстань від прихованої проводки, польовий транзистор VT2 перебувати в режимі відсікання. При цьому на резисторі R4, який включений в ланцюг витоку транзистора VT2 (КП103Д), падає напруга приблизно рівна 3,5 В. При цьому фіксується потенціал бази VT3 на рівні, який утримує VT3 в насиченому стані. При цьому світлодіод світиться безперервно. Транзистор VT1 в цей час перебувати в режимі відсікання.
Коли щуп антени детектора наближається до місця прихованої прокладки проводу, де підтримується змінний потенціал 220 В, електрична складова електромагнітного поля мережевого проводу наводить на вході антени змінний потенціал, рівний сотням мілівольт-одиницям вольт. У цьому випадку відповідні напівперіоди вхідного сигналу відкривають VT2, струм через резистор R4 збільшується, а значить, збільшується і падіння напруги на ньому. Потенціал бази VT3 щодо емітера VT3 стає низьким, переводячи VT3 в режим відсікання.

В результаті світлодіод детектора починає блимати, сигналізуючи про наявність у цьому місці прихованої проводки.

Використаний матеріал статті Л. Енікеєва, м. Київ, у журналі "Радіоаматор", №11, 2001р.

Коментувати

Обмежений HTML

  • Дозволені теґи HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.