Електрична огорожа: тонкощі, секрети і поради

Електрична огорожа: нюанси, тонкощі, поради з встановлення та користування

Електричний пастух - незамінна річ у фермерському господарстві. Хто раз спробував - відмовитися від нього не зможе. Ця стаття навчить, як набити менше синяків на початку, як оминати не завжди очевидні «граблі», просто порадить, що краще, як краще, чого не можна і як потрібно. Матеріал статті збирався на десятках сторінок сільськогосподарських форумів, відбиралися тільки реальні рекомендації, поради, розповіді про особливості використання електричного пастуха. Нижче наводяться дослівні «непричесані» висловлювання, деколи з невеличкою мовною правкою для кращого розуміння змісту, переважно виправлялися орфографія і пунктуація.

Тонкощі і поради

Найголовніше - привчити худобу до електричної огорожі, багато хто думає - випустив худобу за огорожу і вона пасеться. Ні - вони дріт на роги намотали і розбіглися. А якщо звикли рвати, пів-справи коту під хвіст, особливо коли молодняк. Звикання великої рогатої худоби триває мінімум 3 дні, і не всі відразу звикають. Тому вибираємо домінуючі голови і на налигачі прив'язуємо біля дроту так, щоб торкатися можна було, а пройти не можна.

Якщо у пасовища велика площа (20-50 га), краще не огороджувати все, а тільки окремі ділянки і стравлювати по черзі. Тут важливо запастися потужним генератором і хорошим контуром заземлення. Провід повинен бути на висоті 70-80 см.

Електричну огорожу застосовую для розмежування пасовища "всередині" ділянки, 100% гарантії "виходу за периметр" електричний пастух не дає, тому по краю поля, де межує з сусідами - сітка висотою 0,8-1 м.

Навіть пил і бруд на ізоляторі можуть істотно знизити ефективність пастуха. Таке відбувається і при торканні сирої трави. Потужність приладу невелика і тому доводиться рахуватися з втратами від витоків. Тому потрібно постійно підкошувати траву під проводом.

Гусей електрична огорожа зупиняє не завжди, якщо не допомагає - доводиться ставити сітку заввишки 0,5-0.8 м.

Тиждень тому якісь роздовбаї побили кілометр фарбованих стовбців для огорожі. Їх поміняли на новенькі з магазину. Сьогодні вночі їх ... [міцні слова]. Цілий кілометр [міцні слова]!

- Це нормальне явище, я завжди на це роблю розрахунок, не купую дорогі стовпчики і ізолятори, у мене постійний запас з відходів зроблений, тільки дріт і ізолятори з пляшок і, як не дивно, дешеве практично не ламають.
Стовпчики, просочені бітумом, стоять по 5-6 років, їх можна замінити на раз-два, прикручуючи саморізами старий стовпчик з ізоляторами та дротом навіть не вимикаючи.
За такою схемою ми все одно перемагаємо, їм набридає, бачити, що це не приносить великих збитків.
У сухому залишку для великої рогатої худоби дійшов до висновку, що найоптимальніший варіант - потужний генератор з перевищенням площі, дріт 1 мм з великим запасом, саморобні ізолятори, дерев'яні стійки з запасом (спочатку порвуть, але отримають від душі, потім перестануть).
Якщо недоброзичливці зламають стійки, ізолятори, стягнуть дріт - не велика втрата, 2-3-4 рази відновимо, набридне і перестануть.

У нас вівці тільки перший день вилазили, потім звикли. Вони принаймні не рвуть дріт, як корови. На другий день випасу дощ був - било струмом так, що батько пальця півгодини НЕ відчував, коли випадково доторкнувся. У підсумку ввечері їх вигнати звідти не могли - вони просто боялися підходити до огорожі. З цього дня вже перестали за ними стежити - нормально пасуться.

Можлива причина - не бачать вони дріт ... ось і рвуть, не розуміючи, хто їх і за що б'є. Ми почали відразу з дроту ... наш провід обплетений синтетичним матеріалом, два кольори, контрастний візерунок. Рвати перестали.

- Будуть проблеми, почнуть тягнути, це вже в господарстві знадобиться, а оцинковані 200-300 м сперли і наїлися, заводські ізолятори бити приємніше, вони дорогі, а саморобки всі цілі, не в кайф. Щоб провід був помітнішим - можна натягнути поруч паралельно з ним білу мотузку з прапорцями. Тоді огорожа буде помітна і худоба звикне набагато швидше.

Питання з "грозою"? У мене електричний пастух поруч, тому я при грозі відключаю від генератора.

Секрети експлуатації, варіанти установки і комплектації сучасної електричної огорожі

Стійки для проводу

Купуємо відходи у пильщиків, ідеально дуб, але у мене ялиця, ріжемо рейки, у мене 40х50, просочуємо бітумом на 0.5 м в бочці з багаттям, б'ємо в землі ломом отвір сантиметрів на 30, на рейку бойок робимо, щоб не кололась при забиванні і забиваємо ще на 10-15 см. Беремо акумуляторну дриль і шаблоном по висоті свердлимо все на 10 мм. Ізолятор на пруток з зазором від стовпчика з сухою зоною і вперед. Загороджено так 14 га, стовпчики без просочення стоять третій рік.

Стовбці_з_пропиткою

Просочені бітумом стовбці для проводу

Я встромляю (забиваю) в землю шматок арматури (50 см) і вдягаю шматок пластикової труби (100р. За 4 метри), далі шуруповерт і ізолятори. Основна проблема - це при демонтажі не забути витягнути арматуру.
- А ось шматок арматури потягнуть. Каюсь, сам себе насилу стримую, коли бачу арматуру. Метал - моя слабкість.
- Тут момент в тому, щоб використовувати матеріали непотрібні в господарстві і які не можна перевести в готівку, пластикова труба - в групі ризику, дуб небезпечний в разі похолодання - роздовбаї розтягнуть на дрова, дріт 1 мм на черний метал не годиться, понад 100 м на господарські потреби в рік не розтягують.
- Метр труби з двома отворами від саморізів? Начебто нікчемна річ. У мене не крадуть.
І замість дроту у мене ПВХ шпагат з вплетеними тяганиною з нержавійки. Дорожче виходить, але в роботі зручніше.


Промисловий_стояк_електропастуха
Промислово виготовлений стовбець для електричного пастуха

Як стовпчики можна використовувати пластикові труби, поліпропілен для води 20 мм. Вони в продажу по 4 метри. Я ріжу по метру на чотири частини. Напевно, можна різати на п'ять частин. Коза скотинка дрібна і нестрибуча.
- Їх можна просто свердлити і протягувати дріт, без ізоляторів?
- Стовпчики є, але дорогувато. Хоча і дуже зручно. Ізолятори теж подорожчали. Цілком має сенс свердлити трубу наскрізь. Економія очевидна. Ну а мінуси з'ясовуються в процесі експлуатації.
- Труба ПВХ, на стовпчики. Замість ізоляторів, свердлити. Сверловку можна вдосконалити, наблизити до конструкції ізоляторів. Тобто в отвір, зверху, під нахилом виконати пропил, при цьому провід не протягувати, а просто пропускати через пропил в отвір.
- Як колишній фахівець, скажу: поліпропіленові труби бувають з маркуванням PN10 - розраховані на тиск 10 атм (максимальний) з тонкою стінкою (для труби d20 товщина стінки - 1.6 мм) і з маркуванням PN20, розраховані на тиск до 20 атм. з товщиною стінки - 3.4 мм для того ж d20. Будь-який поліпропілен дуже боїться ультрафіолету і через деякий час лущиться зверху і стає крихким, розтріскується, грубо кажучи, розпадається (про біорозкладні пакети з поліпропілену чули?). Природно, чим тонша стінка труби, тим менше вона прослужить на відкритому сонці. Для запобігання цьому досить пофарбувати трубу будь-якого кольору нітрофарбою, можна навіть з балончика, ацетон,що входить в нітрофарбу, злегка розчиняє верхній шар труби, і фарба намертво в'їдається в поліпропілен, забезпечуючи довготривалий захист від ультрафіолету. Морозів і води всередині поліпропілен не боїться.
- Дерев'яний все одно дешевший, хоча, звичайно служить менше. Якщо зламали роздовбаї - б'ємо отвір впритул, ставимо новий стовпчик і саморізами прикручуємо прямо до нього відламаний.

Пластикові_труби

Пластикові труби ПХВ

Ми робимо для великої рогатої худоби та коней так: забиваємо кілки, а на них одягаємо пляшки з-під лимонаду. Навіть пляшки не прибиваємо. Перший час, коли скотина звикає, може лізти через пастух. Якщо жорстко кріпиться провід - буде його рвати, а так пляшка злетіла - і все.

Про крадіжки - метал навіть не розглядаю, його не буде і з колючкою, і без. Є дармова ялиця, з просоченням окремі стовпчики стоять вже 5 сезон. На небезпечних ділянках треба стовпи з колючкою, дріт не годиться. Стовпи треба зашкурити і обробити пальником з бітумом або варіанти, тут видно просочення.

Провід

Рекомендується через деякі відстані робити перемички між проводами.

- Інший варіант - нижній провід глухо заземлений, по лінії найменшого опору б'є сильніше, особливо в суху погоду, далеко від контуру генератора, можна заощадити на ізоляторах, але це більш актуально для великої рогатої худоби.

Ми заощадили. Купили дріт оптом бухтою 80 кг, діаметром 2.2 мм від виробника. Однієї бухти вистачило приблизно на 80-100 га. Кілочки 40x40 ставили через кожні 10 метрів. Через відсутність ізоляторів закрутили самонарізом дріт. За літо експлуатація без нарікань ... все працює ... ніякої сухої зони не треба. Електропастух випасає 110 голів ВРХ, за літо жодного разу не порвали (краще, ніж з 1 мм дротом). Третій рік використовуємо.

- Дріт такого виду швидко розтягнуть на господарські потреби, це небезпечний діаметр.
 

Бухта_проводу

Бухта проводу

Скрутка_проводу

Скрутка проводу після розриву

Ізолятори для електричного пастуха

Ізолятори з шийок пластикових пляшок взагалі річ)))) краще заводських !!!
- Я нічим не кріпив пляшку до стовпа. Просто відрізав дно у пляшки і одягав на стовп. Добре тримаються півлітрові пляшки, пляшки з-під пива «Арсенальне» і «Балтика» - у них горлечко конічне. Іноді діаметр стовпчика (палиці) точно збігався з внутрішнім діаметром шийки пляшки, в такому випадку взагалі трималося дуже добре.
- У мене пляшки пластикові! Цвях вбив посередині кришки в верхівку палиці і готово. Палицю підбираю або роблю так, щоб вона увійшла всередину кришки пляшки, а пляшок на 1.5 літра сотні, лежать всюди.
 

Ізолятор_з_пляшки

Ізолятор з пластикової пляшки

Можна відразу в довгій (4 м) поліпропіленової трубі діаметром 20 мм робити розріз уздовж болгаркою. Потім просвердлювати з кроком в 50 мм наскрізні отвори діаметром 2 мм, потім свердлом на 10 мм розширювати отвір тільки в одній стінці труби (під біту шуруповерта). Потім порізати трубу на шматочки 50 мм так, щоб отвір виявився в центрі.
Кріпити ізолятор саморізом потрібно так, щоб капелюшок саморіза проходив через отвір в одній стінці труби. За ціною виходить 1р25 коп за ізолятор, не рахуючи деякого геморою з виготовленням. Можна, напевно, трохи коротше трубки різати і довести ціну до рубля :)

Полазив по інету, знайшов такі штуки:
Скоба STAYER універсальна для кріплення кабелю 4-7 мм з оцинкованим цвяхом, 60 шт
Ціна: 21.64 руб.
Замість цвяха можна шуруп використовувати.

Скоба_ізолятор

Скоба-ізолятор

Чим кращі ізолятори, тим ефективніша робота огорожі і менше споживання струму від акумулятора.

Питання по ізоляторах на електричну огорожу, наскільки істотні струми витоку для розряду акумуляторів, хтось зустрічався з кількісними показниками в теорії або сам рахував у своїй практиці?
- По енергоспоживанню пастухи дуже економні. Навряд, чи є сенс вважати. По-моєму важливіше стежити за напругою на огорожі. Від витоків ефективність огорожі залежить дуже сильно.
- Сильно за малими ізоляторами не женіться, у них є недолік: восени, коли трави мало і вона стара, летить павутина і вранці, і ввечері. Після дощу починається витік. Тому кращим є більший ізолятор
.
 

Промисловий_ізолятор

Промисловий ізолятор

Котушка_ізолятор

Котушка-ізолятор

Генератор

Скажіть, чи залежить розряд електричної огорожі від сили акумулятора? Якщо встановлено на 60, а поставити потужніший на 90 - сильніше бити буде?
- Працювати буде довше. Бити сильніше ні.
 

Генератор_на_пасовищі

Генератор на пасовищі. Краще закрити генератор в металевий ящик і закріпити, так дешевше і надійніше камери. Інакше - вкрадуть.

Небезпека ураження людини електричним струмом електропастуха

Через провід електричного пастуха проходить струм високої напруги. Удар може бути дуже сильним! Читаємо!

- Сьогодні труснуло струмом мене від огорожі. Так, неприємно. Це жорсткіше, ніж я очікувала. Прямо відчула, як струм через праву частину тіла пройшов і вийшов через ногу праву.

- Бувало, обкошував тримерами дріт, так через гумові ручки і в чоботях так докладе, що не ліньки стає пройти півкілометра до ящика і вимкнути.
А ось якось місцевий роздовбай зайшов в кущі відлити, та по-дурості на дріт направив. Скаржиться мені - аж зуби заклацали. Молодець, єлектропастух, так тримати!

- Вік живи вік учись. Так, люди різні, вчора, наприклад, приходив фермер з усією родиною дивитися, як працює електричний пастух, все дивився, записував, спочатку сказав пробувати на собі не буду, тому що ноги мокрі, але в кінці кінців доторкнувся, цікавість перемогла. Так його майже на метр відкинуло, відразу зрозумів, чому корівки через нього ходити не хочуть.

- Нас свого часу вчили, що після удару струмом протягом 24-48 годин, навіть коли все начебто обійшлося, може трапиться зупинка серця. Бажано 3-4 дня після удару провести в стаціонарі. Звичайно, це часто мало реально, але були випадки, і вони потрапили в статистику охорони праці.

Спосіб перевірки електропастуха

Іноді треба швидко перевірити, працює ця ділянка електричного пастуха чи ні, а на своїй шкурі відчувати не хочеться. Електричну огорожу можна перевірити травичкою.

  1. Берете зелену травинку сантиметрів 20 завдовжки і затискаєте між великим і вказівним пальцями.
  2. Торкаєтесь провідника кінцем травинки і штовхаєте травинку по дроту, і чим ближче рука буде наближатися до проводу, тим сильніше будете відчувати удари струмом. Це майже безболісно і з часом досить швидко навчитеся визначати стан огорожі.
  3. Якщо запідозрили недобре - треба йти і перевіряти, інакше худоба швидко навчиться перевіряти краще за вас. Є корови, які переніссям в суху погоду пробують стан огорожі.
  4. Сила удару залежить від погоди і взуття: в чоботях у суху погоду природно б'є слабкіше, ніж в сиру, коли стоїте голими ногами в канаві.

У мене два сини, одному на той момент було 2,5 роки, другому - півроку. Став дозрівати агрус, я взяв дитину і відніс туди, поїли і повернулися, так пару раз. Раз він підходить і проситься знову туди, я пояснив, що зараз зайнятий і як звільнюся, обов'язково сходимо. Він кілька разів просив, коротше, прогавив я цей момент, там метрів 25-30 до пастуха, і він відправився сам. Його до цього підводили до проводу багато разів, показували і казали: «Струм!». Він підійшов і двома пальцями підняв провід - як я летів, не знаю, дуже боявся, щоб не залишився заїкою. З того дня, коли діти гуляли, я відключав струм, не міг спати ночами. Скотина при цьому не розбігається, тому що на короткий час, а вона боїться дротів.
Але синочок більше ніколи не чіпає провід і знає, що в розетці теж струм. А другий молодший на два роки, він шпарить безпосередньо, бере рукою провід і пішов ...

- Дитину треба навчити! Взяти травинку сиру довгу і затиснути великим і вказівним пальцями, таку ж дати дитині, торкнутися нею дроту і рухати її по дроту, наближаючи руку. Удар буде не сильний, і дитина сама відсмикуватиме руку, коли зрозуміє. Він потім без Вас повторить, і удар не буде для нього несподіваним. Принаймні він буде попереджений, так мій дід навчав мене, так я вчу своїх дітей. Електропастух - дуже хороша річ, набагато кращий за колючу дротяну огорожу. Дрова ж Ви, мабуть, сокирою колете, а з нею також потрібно обережно поводитися.

Здебільшого  у цьому матеріалі були використані розповіді та поради відвідувачів сайту fermer.ru.

Більше про електричний пастух можна прочитати у статтях:

Сучасна реалізація електропастуха

Електропастух - відгуки та розповіді про досвід використання

Comments

Коментувати

Обмежений HTML

  • Дозволені теґи HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.