Домашній інкубатор - випробувана та надійна конструкція

Домашній інкубатор своїми руками - випробувана і надійна конструкція

Нерідко приходиться домашній інкубатор робити своїми руками - бажаючих розводити домашню птицю багато, а для цього потрібно мати відповідне обладнання.

Бажаючим виготовити інкубатор власноруч пропонується конструкція інкубатора-напівавтомата, приваблива своєю простотою у виготовленні й експлуатації. Про неї розповідалось у журналі "Моделіст-Конструктор", нижче викладений матеріал статті журналу (автор А. Казаков, м. Ангрен, Узбекистан), для кращого сприйняття відформатований та розбитий на частини.

Домашній_інкубатор_мама_для_курчат

Опис базової конструкції домашнього інкубатора та поради по вибору оптимального варіанту

Перш ніж приступити до виготовлення інкубатора потрібно обрати, на яку кількість яєць він повинен бути розрахований. При ємності до 100 яєць можна зробити як найпростіший, так і напівавтоматичний інкубатор; при більшому завантаженні конструкція інкубатора ускладнюється.

Спочатку визначається кількість яєць на одну закладку. Слід сказати, що курячі яйця можна закладати в інкубатор «конвеєром» з інтервалом в 21, 7 або 3 дні. Це залежить від можливості зібрати для чергового закладення потрібну кількість свіжих яєць протягом семи днів: при більшому терміні накопичення вивід курчат з перетриманих яєць різко знижується. А на одну закладку з періодом 7 або 3 дні яєць треба набагато менше.

При інтервалах закладки в 21 день виводковий лоток домашнього інкубатора одночасно служить і інкубаційним. Для семиденного циклу повинно бути не менше трьох інкубаційних і одного виводкового лотка. При триденному періоді число інкубаційних лотків встановлюють від шести і вище.

Якщо передбачається розводити індичат, каченят або гусенят, повний інкубаційний період не вкладається в ці інтервали. Тому паузи між закладками збільшуються відповідно на 6, 7 або 9 днів, поки в першій закладці чи не з'явиться виводок.

Пропонуємо для виготовлення інкубатора своїми руками три варіанти:

  • однолотковий;
  • триярусний (шість інкубаційних і два виводкових лотка);
  • шестиярусний - на дванадцять інкубаційних і два виводкових лотки.

Залежно від потреби в курчатах можна вибрати інкубатор об'ємом від 15 до 1800 яєць, причому їх кількість на одну закладку коливається від 15 до 300 штук. У однолотковий інкубатор яйця закладають з періодом в 21 день; в триярусний - з інтервалом у 7 днів, якщо по два лотка, або на 3 дні (по одному лотку); а в шестиярусний- з інтервалом 3 дні (по 2 лотки).

Внутрішні стінки інкубаційних камер, віддалені один від одного на відстань 180-200 мм, утворюють вентиляційну порожнину, по якій надходить свіже повітря. Ширина цієї порожнини залежить від діаметра крильчатки вентилятора.

Однолотковий_домашній_інкубатор

Рис. I. Однолотковий інкубатор: 1 - блок управління, 2 - роз'єм, 3 - кришка, 4 - бокова стінка, 5 - задня стінка, 6 - дверцята, 7 - оглядове вікно, 8 - дно, 9 - нагрівач, 10 - лоток, 11 - планка-тримач лотка.

Домашній_інкубатор_рис._2      Домашній_інкубатор_рис._2,_б

Рис. 2. Двокамерний шестиярусний інкубатор: 1 - верхня дверцята, 2 - бокова стінка, 3 - інкубаційна камера, 4 - задня стінка, 5 - вертикальна планка для кріплення лотків, 6 - перегородка, 7 - вентиляційна порожнину, 8-вертикальна стійка (брусок перетином 40X40 мм), 9 - інкубаційний лоток, 10 - планка-тримач лотка, 11 - місце установки терморегулятора, 12 - нижня дверцята, 13- оглядове вікно, 14 -дно, 15 - виводковий лоток.

Кришка і праві дверцята умовно зняті (показані тільки два лотки).

Домашній_інкубатор_рис._3,_а

Рис. 3. Дно (в дужках наведені розміри для однолоткового інкубатора)

Домашній_інкубатор_рис._4

Рис. 4. Бічна стінка (в дужках дані розміри для однолоткового інкубатора): 1 - шуруп 4x40 (30) мм, 2 - прямокутна гайка М12, 3-фанерна обшивка (передня фанерна обшивка умовно знята).

Домашній_інкубатор_рис._5

Рис. 5. Задня стінка (в дужках дані розміри для однолоткового інкубатора): 1 - шуруп 4x40 (30) мм, 2 - планка для кріплення лотків, 3 - вертикальний брусок (встановлюється в двокамерному інкубаторі), 4 - горизонтальний брусок (тільки для шестиярусного інкубатора), 5 - прямокутна гайка М12, 6 - фанерна обшивка.

Домашній_інкубатор_рис._6

Рис. 6. Лоток: 1 - передній шип, 2 - дріт діаметром 0,8-1,2 мм, 3 - задній шип, 4 - захисний кожух

Лотки кріпляться на круглих шипах і можуть повертатися на 90 °. Виводкові лотки ставляться на бруски над днищем, куди налита вода для підтримки в камері заданої вологості. У однокамерному інкубаторі по периметру днища встановлені три послідовно з'єднаних нагрівальних елемента; в двокамерному два паралельно з'єднаних нагрівача розташовані внизу і в середині вентиляційної порожнини. Вгорі останньої встановлений лопатями вниз вентилятор для примусової циркуляції теплого повітря в камерах. Шкідливі гази видаляються через отвори в кришці.

Двокамерний інкубатор має четверо дверцят - по дві для інкубаційних і виводкових секторів. На останніх встановлено прозоре оргскло для спостереження за виводком. Оглядове вікно має і дверцята одно-лоткового інкубатора. Виводкова частина освітлена електролампою.

Датчики температури встановлені в лівій камері над верхнім інкубаційним лотком і внизу над виводковим лотком; електронний регулятор розташований спереду, в нижній частині вентиляційної порожнини. В однокамерного інкубатора пристрій управління розміщено в окремому блоці.

По таблиці визначають розміри лотка залежно від числа яєць, які хочуть на ньому помістити. Потім, виходячи з габаритів і кількості літаків, розраховують елементи конструкції інкубатора.

Домашній_інкубатор_розміри

Таблиця визначення розмірів домашнього інкубатора

Дно виготовляють з дощок або багатошарової фанери з урахуванням товщини стінок інкубатора і ширини вентиляційної порожнини. До основи по його периметру пригвинчують шурупами бруски перетину 36x30 і 30x30 мм (однокамерний варіант) або 46x40 і 40x40 мм (двокамерний варіант). У них свердлять ряд наскрізних отворів діаметром 12,5 мм для кріплення бічних стінок. Усередині дно обмазують епоксидним клеєм, а поверх нього накладають поліетиленову плівку, щоб утворилося водонепроникне корито.

Бічні стінки - з брусків перетином 40x40 або 30x30 мм і фанери товщиною 3 мм. Бруски скріплюють в рамку шурупами; до неї прибивають з одного боку фанеру, а в горизонтальному бруску проти отворів у днищі свердлять ідентичні і над ними встановлюють гайки М12 прямокутної форми, виготовлені з металевих пластин. Такі ж отвори з гайками М12 повинні бути і в одному з вертикальних брусків - для кріплення задньої стінки.

Задню стінку роблять за тією ж технологією, що і бічні. Тільки по центру інкубаційних камер кріпляться дві вертикальні планки з отворами під шипи лотків.

У шестиярусного інкубатора задня стінка в середній частині додатково укріплена горизонтальним бруском перетином 40x40 мм. У нижньому бруску з обох сторін свердлять отвори діаметром 12,5 мм ї встановлюють прямокутні гайки М12 для кріплення задньої стінки до днища. Такі ж отвори свердлять і в правому і лівому брусках для фіксації бічних стінок. На внутрішній фанерною обшивці роблять пази розміром 100x3 мм під відповідні виступи на перегородках. Порожнини стінок заповнюють пінопластом або іншим теплоізоляційним матеріалом.

Кришка - з багатошарової фанери або плити ДСП відповідно до розмірів днища. Можна кілька збільшити її ширину для освіти козирка над дверцятами. У двокамерних інкубаторів для зручності обслуговування приладів кришка не закріплена. У ній по всій поверхні свердлять вентиляційні отвори діаметром 10 мм з кроком 50 мм.

Дверцята виготовлені як стінки, з використанням брусків перетином 30x30 мм для двокамерних і 20x20 мм для однолоткового інкубаторів. Верхня дверцята закриває инкубационную частину камери до осі нижнього лотка. Щоб дверцята і кришка щільно прилягали до корпусу, до них приклеюють поролон.

Перегородки вентиляційної порожнини виконані з листів трьохміліметрової фанери: їх вставляють з одного кінця в пази задньої стінки, а з іншого прикріплюють шурупами до вертикальних брусків перетином 40x40 мм, розташованим в передній частині інкубатора. Біля кришки і дна залишаються зазори по 60 мм.

Лотки - зі сталі товщиною 1 - 1,5 мм. Смугу шириною 60-70 мм згинають під прямим кутом з однієї зі сторін, рівної 40 мм. Куточки потрібної довжини зварюють встик.

Виводковий лоток знизу обтягують дрібною сіткою з осередками 1-2 мм, а між протилежними полками стінок інкубаційних лотків натягують дріт діаметром 0,8-1,2 мм з таким кроком, щоб утворилася сітка з осередками 39x22 мм. У цьому випадку забезпечується стійке положення яєць,

У центрі вузької торцевого боку свердлять отвори діаметром 6 мм для установки передніх і задніх шипів. Їх виточують з металу на токарному верстаті. На задній стінці у інкубаційних лотків, відступивши від правого краю на чверть її довжини, свердлять ще один отвір діаметром 7 мм для зачеплення з рейкою поворотного пристрою. А щоб оберегти яйця від пошкодження шипом рейки, навколо отвору встановлюють захисний кожух або завальцьовують трубку з внутрішнім діаметром не менше 6 мм і довжиною 20 мм. Готовий лоток не повинен мати перекосів, гострих країв та інших нерівностей.

Коли всі деталі готові, приступають до складання корпусу. Болтами М12 кріплять до днища і між собою стінки, потім встановлюють перегородки і передні бруски. Далі на передній частині інкубатора розміщують планки для літаків. Під них за допомогою стамески в бокових стінках і передніх брусках роблять поглиблення. На планки встановлюють лотки і перевіряють, чи вільно вони обертаються.

Нагрівачі виготовлені з ніхромового проводу діаметром 0,4 мм, намотаного з кроком 0,5-1 мм на керамічну облицювальну (бажано без глазурі) плитку розміром 75x150 мм. Спіраль з обох сторін закривається такими ж плитками, а по швах - азбестом. Можна використовувати й інші нагрівачі потужністю 100-300 Вт.

У двокамерних інкубаторах нагрівачі підвішені на дроті в нижньому і середньому ділянках вентиляційної порожнини, посередині між перегородками. У верхній ділянці закріплений на планці вентилятор. Попередньо з нього знімають всі «зайві» деталі. Планка встановлюється в поглиблення на гумові прокладки.

Для продовження клацніть на кнопці з цифрою 2

Монтаж електрообладнання інкубатора

Перед складанням корпусу інкубатора на задній стінці монтують пристрій для повороту лотків, що складається з електродвигуна на 30-60 об / хв, черв'ячного редуктора з передавальним відношенням 40-80, барабана на вихідному валу редуктора, чотирьох роликів і двох капронових шнурів (рис. 1) . Верхній шнур закріплений на барабані гвинтом М4. Електродвигун з редуктором кріплять на окремому шасі і фіксують у верхній частині задньої стінки барабаном вгору.

Поворотний механізм повинен забезпечувати поворот лотків на кут 90 ° за 10-30 сек. На верхньому передньому бруску встановлюють кінцеві вимикачі з таким розрахунком, щоб при повороті лотків на 45° від горизонтального положення верхній лоток натискав на «кінцевик» і відключав електродвигун.

Схема_пристрою_поворота_лотків

Рис. 1. Кінематична схема пристрою повороту лотків: 1 - задня стінка інкубатора, 2 - планка для кріплення лотків, 3 - ролик (4 шт.), 4 - рейка (2 шт.), 5 - поворотний механізм, 6 - капроновий шнур (2 шт.).

Потім приступають до складання вузлів автоматики інкубатора - терморегулятора, термометра, реле часу, реверсивного пристрою і монтажу електроустаткування (підключення блоку живлення, нагрівальних елементів, ламп освітлення і датчиків температури).

Електрична_схема_автоматики_інкубатора

Рис. 2. Електрична схема автоматики двокамерного інкубатора:DА1 - DА3 К140УД1А, DD1 К155ТМ2, DD2 К176ЛЕ5, DD3 К176ІЕ5; VТ1 - VТЗ КТ603А;VD2,VDЗ КС156А, VD4, VD5, VD15, VD16 КД503А, VD6 - VD13 КД202К; VS1, VS2 КУ202Н; HL -HLЗ ТН-0,3; К1 - КЗ РЕС10 (паспорт РС4. 524.319).

Електрична схема 100% автоматики двокамерного домашнього інкубатора тут

Електрична_схема_автоматики_2

Рис. 3, Електрична схема, автоматики однолоткового інкубатора: DА1, DА2 К140УД1А; VD2, VDЗ КС156А, VD4 - VD7 КД202К, VD8, VD9 КД503А (Б); К1 РЕС10 (паспорт РС4.524.319).

Електрична схема 100% автоматики однолоткового домашнього інкубатора тут

Силовий трансформатор розміщений в підставці вентиляційної порожнини між передніми брусками. Температурні датчики розташовуються над верхніми лівими інкубаційними і виводковими лотками. Електролампи (автомобільні на 6-8 Вт, 12 В) встановлюються на передніх вертикальних брусках над виводковими лотками. На лампочки надягають відбивачі з фольги для захисту очей від прямих променів світла.

Вентиляційна порожнину з внутрішньої сторони закривається 3-мм фанерою. У нижній частині в ній зроблена проріз шириною 40 мм для виходу повітря.

Двокамерний інкубатор комплектується двома терморегуляторами, електротермометрією, реле часу з витримкою 1 годину, реверсивним пристроєм для поворотного механізму і блоком живлення.

Терморегулятор складається з двох компараторів на мікросхемах DА2, DA3 (рис. 2), входи яких включені в діагональ мостів на резисторах RК1, R4-R6 і RК2, R10-R12. Причому в одне з плечей кожного моста приєднаний терморезистор RК1 або RК2-датчик температури. З формувача імпульсів на МС DА1 і від компараторів сигнали надходять на D-тригери DD1. Їх виходи навантажені на електронні реле VТ1, VТ2, які комутують тріністори VS1, VS2, включені в діагональ мостів на діодах VD6-VD9 і VD10-VD13, а через них нагрузку- нагрівачі R19, R20 і вентилятор М1.

Електротермометрія зібраний за мостовою схемою і харчується через стабілізатор струму на польовому транзисторі VТ4. Датчиками температури служать терморезистори RКЗ, RК4 марки КМТ-4 або їм подібні на 1-1,5 кОм. Регулювання температури проводиться змінним резистором R37, винесеним на пульт.

Настройку термометра виконують по зразковому ртутні градусники після виготовлення терморегулятора. Для цього термодатчики і головку ртутного термометра об'єднують разом, усунувши електричне з'єднання корпусів датчиків.

Терморегулятор налаштовують по ртутному термометру на температуру спрацьовування 35 ° і змінним резистором R37 стрілку приладу РА1 переводять в початок шкали, проградуйованої на інтервал 35-40 °. Потім встановлюють температуру 40 ° і змінним резистором R36 в ланцюзі стабілізатора струму стрілку переміщують в кінець шкали. Якщо стрілка «йде» вліво, то слід змінити полярність включення індикаторної головки. Процес налаштування повторюють кілька разів.

Для налаштування термометра з датчиком RКЗ встановлюють температура 35 °. За допомогою регулятора R34 в ланцюзі цього датчика виводять стрілу приладу на початок шкали, потім перевіряють правильність показань при 40 °. Якщо цього домогтися не вдається, змінний резистор R34 з'єднують послідовно з датчиком RК4 і настройку повторюють.

Реле часу складається з генератора частоти приблизно 4,6 Гц на мікросхемі DD2 і дільника на 32 768 (DDЗ), вихід якого навантажений на транзисторне реле VТЗ.

Щогодини на виході подільника виникає високий потенціал, реле КЗ включається і замикає ланцюг живлення електродвигуна М2. Він поверне лотки, і «кінцевик» справить скидання лічильника-дільника в 0. Ланцюг живлення електродвигуна розірветься, він зупиниться, а поляризоване реле К4 підготує М2 на реверсивний хід.

В однолотковому інкубаторі - один терморегулятор (рис. 3), а поворотний механізм простіше зробити безперервної дії, з приводом від реле часу типу ВС-10 на 60-1 20 хв, через кулісний механізм.

Перевірте спочатку роботу всіх вузлів інкубатора і налаштуйте термометри. Врахуйте, що зміна опору терморезистора у вузькому діапазоні температур мало, тому налаштовувати термометри потрібно безпосередньо в інкубаторі.

Після перемикання датчиків температури в двокамерному інкубаторі потрібно почекати 1-2 хв, поки не встановиться режим термометра.

Потім перевіряють роботу поворотного механізму. Для цього натискають кнопку повороту на пульті, і коли верхній лоток відійде від кінцевого вимикача, її відпускають. Лотки повинні повернутися на 90 ° і, як тільки верхній лоток натисне на інший «кінцевик», зупинитися.

Випробуйте роботу реле часу протягом двох-трьох днів. Щогодини лотки повинні переходити в протилежне положення.

Датчики поміщають на свої місця, встановлюють температуру: 38 ° вгорі і 37 ° внизу - і протягом двох діб контролюють її стабільність, період повороту лотків, витік води з дна, надійність роботи всього інкубатора в цілому. Закладання яєць роблять у такій послідовності. Натиснувши кнопку «Поворот лотків», встановлюють лотки горизонтально і вимикають мережевий тумблер. Потім виймають з інкубатора верхній лоток, і, спираючи довгою стороною, ставлять його похило (під кутом 30 °) на стіл. Яйця щільно укладають гострим кінцем вниз, щоб при повороті вони не вдарялися один про одного і про стінки лотка.

Лоток повинен бути заповнений повністю. Якщо яєць бракує, вільні комірки закладіть папером або іншим матеріалом.

Після закладки лотки встановлюють в інкубатор, включають мережевий тумблер, контролюють поворот лотків, засвідчуються у функціонуванні індикаторів нагріву і вентилятора і закривають дверцята. Години через дві коректують верхню температуру.

Наступну закладку яєць роблять через 3 або 7 днів. Нову партію яєць встановлюють нагорі, а ті, що знаходяться в інкубаторі, переміщують з лівої камери в праву на секцію нижче, а з правої - в ліву. Робиться це для рівномірного прогріву яєць.

Після заповнення всіх лотків, коли перша партія яєць пролежить в інкубаторі 19 днів, або через чотири дні після шостої закладки (при триденному циклі), яйця треба перевірити і викласти на виводок. Для цього лотки встановлюють горизонтально і виймають нижній садок з яйцями. Потім їх сортують на овоскопі на три групи. Яйця з живим ембріоном (темні на просвіт) кладуть в виводковий лоток, без зародків (прозорі і чисті) можна використовувати для годування майбутніх курчат - їх поки поміщають в холодильник. Яйця із загиблими зародками збирають окремо.

Після перевірки яєць і установки в інкубаторі заповненого виводкового лотка виробляють перестановку інкубаційних лотків і закладку нової партії яєць.

Приблизно через 24 години з'являється перший виводок. Періодично через кожні 4-6 годин виймають обсохших курчат і шкаралупу. Після закінчення виводка яйця, що залишились, знову потрібно перевірити - серед них можуть бути і живі. Тим часом новий виводок готовий до викладки.

По завершенні роботи над домашнім інкубатором про вплив режимів інкубації на виведення молодняка можна прочитати в книзі Н. П. Третьякова та Г. С. Крок «Інкубація з основами ембріології».

Añadir nuevo comentario

HTML Restringido

  • Etiquetas HTML permitidas: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Saltos automáticos de líneas y de párrafos.
  • Las direcciones de correos electrónicos y páginas web se convierten en enlaces automáticamente.