Сушарка для фруктів

Проста конструкція сонячної сушарки для фруктів

Сушарка для фруктів і овочів, у якій працює «парниковий ефект», що забезпечує температуру під плівкою на 20-25° С вищу за температуру навколишнього середовища, була описана у 90-і роки в журналі «Моделіст-Конструктор».

Процес висушування йде в такій сушарці майже втричі швидше, ніж у звичайній:

  • за рахунок нахилу сушильної площадки і різниці температур в сушарці і поза нею створюються умови для оптимальної циркуляції повітря всередині сушарки;
  • частина сонячної енергії акумулюється в ґрунті (під «дном» сушарки, в ролі якого виступає розстелений зачорнений рулонний папір), дозволяючи продовжити денний цикл сушки на 5-6 годин;
  • продуктивність установки незважаючи на її очікувану «слабосильність» становить 0,3-0,5 кг сухофруктів на добу з одного квадратного метра робочої поверхні.

Опис конструкції сонячної сушарки для фруктів та овочів

Конструкція сушарки на перший погляд мало чим відрізняється від традиційних «плівкових» парників. По суті це така ж коробка з склепінчастим дахом з прозорої синтетики на жорсткому каркасі.

Сушарка_фруктів_овочів

Рис. 1. Сонячна сушарка для теплової переробки фруктів:

1 - штанга (алюмінієва труба, заповнена піском), 2 - прозоре покриття (поліетиленова плівка), 3 - натягувач (гумовий бинт), 4 - дуги каркаса (алюмінієві труби), 5 - рама (дошка 20 x 200 мм), 6 - стійка кріплення дуги каркаса (сталевий пруток), 7 - поглинаюче тепло покриття основи сушарки (щільний папір чорного кольору).

Сушарка_рис.2

Рис. 2. Способи кріплення прозорого покриття сонячної сушарки.

А - за допомогою білизняних прищіпок: 1 - прищіпка, 2 - металевий пруток, 3 - плівка, 4 - опора (дерев'яний штрапик перетином 15 x 15 мм), 5 - рама основи сушарки. Б - за допомогою рейки і цвяхів: 1 - цвях, 2 - рейка перетином 15 x 15 мм, 3 - плівка, 4 - рама основи сушарки.

В - за допомогою шипів і металевих прутків: 1 - металеві прутки, 2 - плівка, 3 - шип (цвях без капелюшка), 4 - рама підстави сушарки.

Рис. 3. Пристосування для зварювання поліетиленової плівки: 1 -зварювальні ролик (сталева шайба з накаткою по зовнішньому діаметру), 2 - вісь ролика (заклепка), 3 - вилка (закріплюється в електропаяльнику на місці штатного жала).

Матеріал для виготовлення бортів може бути любий, наприклад, дошки відповідних розмірів. З'єднані одна з одною за допомогою шпильок, посилених металевими куточками (на зображенні шпильки не показані), вони утворюють міцну, орієнтовану приймаючою поверхнею на сонце основу для кріплення на ній інших елементів.

До бічних бортів основи сушарки прикручені сталеві стрижні-стійки, на які насаджуються трубчасті дуги даху. Причому в якості останніх можна використовувати розпиляні і розігнуті за шаблоном гімнастичні обручі (алюмінієві, діаметром 900 мм). Для підвищення міцності кінці трубчастих дуг, насаджених на сталеві стрижні-стійки, заштифтовуются (на зображенні також не показано). Крім того, такий каркас може бути додатково скріплений поверху поздовжнім трубчастим елементом.

Саме прозоре покриття - зварне, із синтетичної (наприклад, поліетиленової) рулонної плівки. До основного полотна міцно приєднують дві боковини, залишаючи з північного боку сушарки незакріплену частину основного полотна (близько 100 мм) - для утворення вентиляційної щілини. Треба також передбачити й інше: проварений загин для подальшого встановлення в ньому штанги - відрізка труби відповідного діаметру (можна від випрямлених гімнастичних обручів), заповненого піском.

З можливих варіантів кріплення синтетичного покриття до рами сушки добре зарекомендували себе на практиці штапикове затиснення (наколювання загорнутого між двох металевих прутків краю плівки на забиті через кожні 200 мм цвяхи без шляпок) і роз'ємне з’єднання за допомогою ... прищіпок. Останні можна використовувати і для закріплення на потрібній висоті штанги, що забезпечує заданий режим вентиляції при сушінні.

Щоб зменшити тертя плівки об дуги каркасу (і відповідно збільшити термін служби прозорого покриття сонячної сушарки), рекомендується обмотати ці металеві елементи смугою старої плівки. Підвищенню довговічності покриття служать і гумові бинти, з яких виготовлено натягач, котрий забезпечує постійний натяг плівки при різких поривах вітру.

Сонячна сушарка розташовується на похилій площадці, зорієнтованій на південь, щоби максимально використовувати потік сонячної енергії. Кут нахилу залежить від географічної широти даної місцевості і знаходиться для середньої смуги країни в межах 20 ... 30 °.

Попередньо оброблена (бланшування, сульфітація) сировина (порізані фрукти або овочі) вкладається всередині сушарки на розстелений папір (зачорнений, рулонний), приблизно 10-12 кг фруктів на квадратний метр. Сонячні промені, проходячи через прозору синтетичну плівку, поглинаються продуктами, що сушаться. Режим роботи багато в чому визначається шириною вентиляційної щілини, котра регулює інтенсивність повітрообміну.

Така сонячна сушарка придатна не лише для висушування овочів та фруктів, її також можна використати в якості парника навесні для вирощування ранньої розсади.

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.