Зарядний пристрій з сонячної батареї

Схема зарядного пристрою з сонячної батареї (імпортна елементна база)

Схема сонячного зарядного пристрою, який може бути виготовлений своїми руками навіть неспеціалістом, базується на мікросхемі IC LM338. Основне призначення пристрою — перетворення сонячної енергії в електричну — робить його дуже потрібним, тому його варто розглядати як варіант рішення при дефіциті електричної енергії.

Загальновідомо, що сонячна енергія або використовується безпосередньо для живлення електрообладнання, або зберігається у відповідному акумулювальному пристрої для подальшого використання. Останній варіант, ймовірно, найкращий і найефективніший спосіб накопичення та зберігання електричної енергії для подальшого використання. Хоча це на перший погляд виглядає досить простою справою, та зарядка акумулятора від сонячної панелі ніколи не буває легкою, адже напруга з сонячної панелі може сильно змінюватись залежно від падаючих сонячних променів. Сучасні багатофункціональні чипи, такі як LM338 та LM317, можуть з вказаними ситуаціями справлятись дуже ефективно, тому процес зарядки всіх акумуляторних батарей через сонячні панелі стає безпечним і нескладним.

Схема простої конструкції на цифровій мікросхемі LM338 показана нижче:

Сонячна_зарядка

Принципова схема зарядного пристрою ґрунтується на використанні ІС LM 338 в стандартному режимі регульованого живлення. Особливість схеми в тому, що вона включає в себе функцію контролю струму. Це означає, що, якщо поточний струм має тенденцію до збільшення на вході, а таке може мати місце, зазвичай, коли інтенсивність променів сонця збільшується, напруга зарядного пристрою пропорційно падає, зменшуючи поточний струм до потрібного рівня.

Як ми бачимо на малюнку, колектор/емітер транзистору BC547 зв'язано з ADJUST і землею, тому він бере на себе функції управління. Коли вхідний струм зростає, батарея починає акумулювати більше струму, це створює напругу на R3, який сполучений з базою транзистора.

Транзистор проводить і коригує напругу через C LM338, так що поточний струм регулюється відповідно до безпечного режиму роботи батареї.

Деякі нюанси роботи та налагоджування

При використанні LM317 максимальний струм буде обмежений 1Amp.

Коли батарея повністю зарядиться, акумулятор потрібно буде виключити вручну через те, що напруга від зарядного пристрою змушує батарею заряджатися, і повільно через деякий час (декілька годин) напруга батареї буде рости, це небезпечно, адже шкідливі хімічні реакції почнуть проходити всередині батареї, знижуючи термін її служби і ефективність.

В цій схемі на виході потрібні діоди, щоб уникнути вивантаження батареї або пошкодження мікросхеми при відсутності вхідної напруги на regulator.

Усі використані резистори на 1/4 Вт, за винятком R3 / R4, які можуть бути 1 Вт або більше.

Можна використовувати будь-який тип панелей, що в змозі забезпечити більше 14 В протягом 6:00 на 1/5 струму акумуляторної батареї A/год.

Ця схема сонячного зарядного пристрою може бути застосована для зарядки мобільних акумуляторів 4.7 V від сонячної панелі 12 В. При потрібно розрахувати R3 = 0,7/ акумулятора A/год, процес зарядки триватиме близько 1,5 години.

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.